Kobieta, puch marny

Dlaczego kobieta jest dziś, w XXI wieku, wciąż poniżana, traktowana inaczej, tak, jakby była inną kategorią człowieka lub w ogóle nim nie była? Takie pytanie zadaje sobie wielu ludzi. Kobieta jest słaba – takie jest ogólne przekonanie. Kobietę trzeba chronić- to kolejna rzecz, jaką mężczyźni mogą powiedzieć o kobietach. Jednak inne nie są już takie miłe, zwłaszcza to, że na kobietą można nakrzyczeć, można ją zbić, można sprawiać jej przykrość, nawet celowo, bez specjalnego zastanawiania się nad tym, czy powinno się za to powiedzieć przepraszam, czy nie. Poza tym, wielu mężczyzn jest przekonanych, że kobiety nie powinno się przepraszać.

obieta, puch marny  Kbieta, puch marny  Koieta, puch marny  Kobeta, puch marny

Skąd biorą się poglądy mężczyzn na temat kobiet, zwłaszcza, że niektóre są tak absurdalne, że aż śmieszne. Niektórzy mężczyźni uważają, że jeśli nie trzyma się kobiety krótko, robi ona to co chce. Tymczasem, dlaczego miałaby ona robić właśnie to, co chce mężczyzna, a nie ona sama?

Od wieków kobietę uważało się w z kogoś niższego rangą od mężczyzny. Wielu widziało w kobiecie kogoś w rodzaju kusiciela a nawet czegoś, co zmusza do zła. Przez całe wieki trzymano kobiety w ryzach, jeśli nie fizycznych to psychicznych, choć wiadomo, ze jeśli istniały jedne z nich, to drugie i tak się pojawiały prędzej czy później.

Przy czym, dziwnym trafem było tak, że tylko co głupsi traktowali kobiety źle. Niektórzy nie wiedzieli i nadal nie wiedzą, jak należy kobietę traktować. A wystarczyłoby, aby nauczyli się widzieć w niej zwykłego człowieka, bo takim właśnie człowiekiem jest. To nic, że czasem targają nią hormony, jej zachowanie z punktu widzenia mężczyzny wydaje się wydarte wszelkiej logice. Mężczyzna musi się nauczyć, że kobieta i on, różnią się od siebie. Skoro więc mężczyzna jest inny niż kobieta, powinien uczyć się inności kobiety już od małego. Mali chłopcy zauważają, że dziewczynki mają inny charakter, że są zupełnie inne. Powinni zacząć uczyć się na własnych i cudzych błędach, nie słuchając jednak rad takich mężczyzn, którzy sami nie radzą sobie ze swoim małżeństwem.

Kobieta była źle traktowana nie tylko w wyniku złej woli mężczyzn, ale także z powodu niewłaściwej interpretacji Biblii czy dlatego, że człowiek ustalał błędnie prawo, pomijając kobietę tam, gdzie wygodne było jej pominięcie. I tak jedna kobieta, później kolejna i wiele innych musiało ginąć, cierpieć, zostawiać dzieci na świecie, nie mogąc być z nimi.

Z kobiet robiono już czarownice, wiedźmy, palono na stosie je same i ich przekonania, których się nie wyrzekły. Kobieta traktowana była jako własność swojego męża – nie było mowy o niej jako istocie odrębnej. Nawet, kiedy jej mąż ginął na stosie, musiała też zginąć jego własność – kobieta.

Matka, żona, siostra – żadna z nich nie mogła sama o sobie decydować. Zawsze musiała mieć opiekuna, którym był mężczyzna lub inne, starsze kobiety. To nie ona decydowała, za kogo wychodzi za mąż, ani kiedy to się stanie i czy w ogóle. Decydował o tym ojciec kobiety, jej rodzina, która liczyła, przeliczała, szacowała itd. Jednym słowem , kobieta była materiałem przetargowym, czymś, dzięki czemu można coś zdobyć. Była nieraz jak zwierze, które wiedzie się na targ i zachęca do jego kupowania.

Dziś mamy XXI wiek, ale nic się nie zmieniło. Kobiety nadal są szykanowane, psychicznie i fizycznie. Nadal wiele z nich nie może decydować o sobie. Zawsze znajdzie się on: szlachetny wybawiciel, rycerz w złotej zbroi, ten sam, który na początku miał miecz, a teraz ma jedynie dziurę w skarpecie, jeśli Ty mi jej nie zszyłaś.

Wiek tak piękny, tak odważny, tak nowoczesny, a tymczasem kobiety są oblewane żrącymi kwasami, są poniżane, bite, zmuszane do wielu rzeczy. Nawet w bardzo postępowym społeczeństwie, kobieta nie jest samodzielna. Nawet jej płaca jest o wiele niższa od płacy mężczyzny, choćby wykonywała taką samą ilość pracy i w takim samym zakresie.

Ten piękny wiek nie jest sprawiedliwy. Nie potrafi też wskazać na kobietę i powiedzieć: ona jest równa mężczyźnie, jest inna niż ona, ale ranga mu równa. O, jakiż lepszy byłby świat, gdyby wszyscy o tym wiedzieli i jeszcze wprowadzili w praktykę.
ika

Top